بلبرینگ خطی - www.aseh-sanat.com

بلبرینگ خطی – www.aseh-sanat.com


بلبرینگ‌ها انواع مختلفی دارند. مزیت‌های بسیار این وسیله باعث شد تا در انواع و اقسام شکل‌ها برای کاربردهای مختلف ساخته شوند. بلبرینگ خطی یکی از انواع آن‌هاست که در دستگاه‌های گوناگون استفاده می‌شود.

هر دستگاه دارای بلبرینگ به محصول منحصر به فردی نیاز است. به عنوان مثال اگر ماشین مورد نظر شما با بلبرینگ خطی کار می‌کند، هنگام تعویض نیز باید توجه کنید که همین نوع را برای آن خریداری کنید. در این مقاله قصد داریم توضیحات جامعی در مورد بلبرینگ‌های خطی و انواع آن ارائه دهیم.

 

 

بلبرینگ خطی چیست؟

بلبرینگ خطی، بیرینگ خطی و بال بوشینگ همگی اصطلاحاتی هستند که برای این قطعه استفاده می‌شوند. برخی از بلبرینگ‌های خطی به صورت شیاردار ساخته می‌شوند و برخی از آن‌ها نیز بدون شیارند.

این نوع بلبرینگ در دستگاه‌هایی که حرکات رفت و برگشتی دارند، استفاده می‌شود؛ بر خلاف سایر بلبرینگ‌ها که برای حرکت‌های دورانی کاربرد دارند. این وسیله کمک می‌کند که یاتاقان‌ها نیروها را در جهت خطی هدایت کنند و بتوانند بار زیادی را متحمل شوند.

بلبرینگ خطی دارای دو قسمت ریل و بلوک خطی است. بلوک موازی با ریل و در مسیر رفت و برگشتی حرکت می‌کند. ساچمه‌های موجود در بیرینگ خطی باعث می‌شود که شافت‌ها حرکت لغزشی داشته باشند.

حرکت کششی هم سرعت کار را کم می‌کند و هم اصطکاک زیادی دارد. از آن‌جایی که این بلبرینگ‌ها تنها محصولاتی هستند که برای حرکت‌های خطی طراحی شده‌اند، کاربرد و انواع مختلفی دارند.

 

بیشتر بخوانیم : خرابی بلبرینگ چرخ

 

انواع بلبرینگ خطی

 

بلبرینگ خطی - www.aseh-sanat.com

بلبرینگ خطی – www.aseh-sanat.com


بلبرینگ‌های خطی در انواع مختلفی طراحی شده‌اند که برای کاربردهای مختلف دستگاه‌ها در صنایع متفاوت کاربرد داشته باشند. بنابراین زمانی که متوجه شدید دستگاه شما به بلبرینگ خطی نیاز دارد، باید نوع آن را نیز بدانید. در ادامه توضیحاتی در مورد انواع مختلف این قطعه ارائه شده است.

 

اجزای بلبرینگ خطی ساده

این بلبرینگ ها دارای چهار جزء اصلی هستند جزء اول عبارت از یک نگهدارنده است که برای هدایت کردن و تعیین حرکت ساچمه ها استفاده می شود. جزء بعدی که در همه بلبرینگ های هست، ساچمه است. ساچمه ها همان قطعات کروی شکل ریزی هستند که حرکت را تسهیل، اصطکاک را کم و راندمان را زیاد می کنند.

این قطعه ها شافت را داخل بلبرینگ هدایت می کنند. بلبرینگ خطی ساده همچنین دارای بخش اسلیو خارجی است که با ساچمه ها برخورد مستقیم دارد و کمک می کند بار به تکیه گاه ها منتقل شود.

بخش چهارم یک درزگیر است که هم از ورود مواد خارجی به داخل بلبرینگ خطی و هم از بیرون ریختن روغن از داخل آن جلوگیری می کند. جنس این قطعه از نوعی لاستیک است. از این نوع بلبرینگ خطی در دستگاه های بدن سازی استفاده می شود.

نکته: اجزای بلبرینگ خطی ساده، تقریبا اجزای مشترک همه ی انواع بلبرینگ است.

اجزای بلبرینگ خطی شیاردار

تفاوت بلبرینگ شیاردار با نوع ساده در داشتن یک صفحه ی ساچمه است. این صفحه نقش مهمی در خودتراز کردن بلبرینگ دارد. سایر اجزای بلبرینگ خطی شیاردار، چهار جزء نامبرده برای نوع ساده، شامل نگهدارنده، ساچمه ها، درزگیر لاستیکی و اسلیو خارجی هستند.

ویژگی های بلبرینگ خطی لبه دار (فلنج دار)

این نوع بلبرینگ خطی را می توان بدون نیاز به Housing نصب نمود و خود دارای انواع متنوعی است که کاربری ساده و آسانی دارند. مزیت این بلبرینگ خطی در آنتی اکسید و ضد سایش و خوردگی بودن آن است. برای کاربردهای عادی در آن ها از نگهدارنده های رزینی استفاده می شود اما این پتانسیل را دارند که نگهدارنده هایی از جنس فولاد در آن ها کار شود و برای کاربردهای خاص به ویژه در شرایط حرارت بالا استفاده شوند.

نوع دیگری از این بلبرینگ ها نیز با نام بلبرینگ خطی لبه دار پایلوت شناخته می شوند که همین ویژگی ها مزیت ها را دارند.

بلبرینگ خطی لبه دار پایلوت میانه نیز ضمن بهره مندی از تمام ویژگی ها و مزیت های ذکر شده برای این نوع، قابلیت های ویژه ای برای حرکت پایدارتر دارند و برای بارهای گشتاور نوع مناسب تری هستند.

معمولا در دستگاه های سی ان سی، در دستگاه های برش لیزری و پلاسما از بلبرینگ خطی لبه دار یا فلنج دار استفاده می شود.

ویژگی های بلبرینگ خطی قفسه (بلوکی)

این محصول دارای ترکیبی از هوسینگ آلومینیومی با بلبرینگ استاندارد است. دقت هوسینگ آلومینیومی در این بلبرینگ بسیار بالاست در حالی که وزن سبکی دارد. ویژگی و مزیت منحصر به فرد این نوع بلبرینگ خطی آن است که احتمال جا به جایی، لقی و نامیزان بودن در آن صفر است.

در نوع بلبرینگ خطی قفسه باز، از ترکیب هوسینگ آلومینیومی باز و بلبرینگ خطی باز استفاده شده است. هوسینگ دقتی بسیار بالا و وزنی بسیار سبک دارد.

بلبرینگ بلوکی در دستگاه های پرینتر سه بعدی کاربرد دارد.

 

بلبرینگ‌های تماس لغزشی

در ابتدا تمام بال بوشینگ‌ها در این شکل طراحی می‌شدند و تنوع نداشتند. امروزه نیز این قطعات جزو ساده‌ترین و ارزان‌ترین محصولات به شمار می‌روند. این بلبرینگ‌ها برای دستگاه‌هایی که حرکات رفت و برگشتی با سرعت کم‌تری دارند و نیازمند قطعات قدرتمند نیستند، مناسب است. بنابراین اگر دستگاه مورد نظر شما حرکت سریعی و دقت بالایی دارد، این بلبرینگ خطی برای آن مناسب نیست.

 

بلبرینگ‌های غلتان

این بلبرینگ‌ها با نام رولینگ نیز شناخته می‌شوند. همچنین در اصطلاح عامیانه نیز آن‌ها را ریل و واگن می‌نامند. بلبرینگ‌های ریل و واگن کاربردی‌ترین نوع بلبرینگ خطی به شمار می‌روند. اگر دستگاه شما سرعت بالایی دارد و حرکت رفت و برگشتی آن با دقت و ظرافت زیادی انجام می‌شود،

باید از این نوع بلبرینگ استفاده کنید. قرار گرفتن گوی‌های غلتان بین سطوح باعث کاهش ضریب  اصطکاک میان آن‌ها می‌شود. جالب است بدانید که بسیاری از کارخانه‌های تولید کننده امکان ساخت سفارشی این محصول را دارند. بنابراین صاحبان کسب و کارها دغدغه‌ای از بابت پیدا نکردن قطعه مورد نظر خود در بازار نخواهند داشت.

 

بلبرینگ‌های هیدرواستاتیک

این بلبرینگ‌ها بدون هر گونه تماس فیزیکی بین قطعات کار می‌کنند. به همین دلیل برای دستگاه‌هایی که با سرعت بالا کار می‌کنند، کاربرد دارند. مزیت استفاده از آن‌ها کاهش سر و صدای ناشی از حرکت رفت و برگشتی است. در این بلبرینگ بین دو سطح متحرک یک ماده سیال قرار می‌گیرد. این موضوع باعث می‌شود که یکی از سطوح شناور شود و ساده‌تر حرکت کند.

مهم‌ترین نقطه ضعف این نوع بلبرینگ خطی هزینه بسیار زیاد آن‌ است. همچنین به لوازم جانبی پرهزینه‌ای نیاز دارد. تولید و تعویض آن بسیار گران قیمت است و به همین دلیل تنها در صنایع خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. بلبرینگ هوایی نیز نوع دیگری از بلبرینگ‌های هیدرواستاتیک به شمار می‌رود که کاربرد مشابه دارد.

 

بلبرینگ‌های مغناطیسی

این بلبرینگ‌ها نیز مانند نمونه قبلی کار می‌کنند. یعنی سطوح هیچ تماس فیزیکی با هم ندارند. حرکت این نوع بلبرینگ به کمک نیروی الکترومغناطیسی انجام می‌شود. تأمین این نیرو هزینه زیادی دارد و برق زیادی مصرف می‌کند. به همین دلیل تنها در صنایع بسیار خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

کاربرد بلبرینگ خطی

 

بلبرینگ خطی - www.aseh-sanat.com

بلبرینگ خطی – www.aseh-sanat.com


بلبرینگ‌ها در دستگاه‌های بسیار زیادی به کار می‌روند. به طور کلی زمانی که لازم باشد دستگاهی روی یک میله حرکت رفت و برگشتی را بدون لغزش و با دقت بسیاری انجام دهد، این وسیله به کار می‌رود. در ادامه به مهم‌ترین دستگاه‌هایی که در ساختار آن‌ها این قطعه مهم به کار رفته است، اشاره کرده‌ایم.

 

 • دستگاه‌های بدنسازی.
 • دستگاه‌های بسته بندی.
 • جرثقیل‌های دارای دکل.
 • تجهیزات آزمایشگاهی برای آزمایش مایعات.
 • گهواره‌های اتوماتیک نوزادان.
 • جرثقیل‌های ثابت و بازویی که برای جابجایی به کار می‌روند.
 • ماشین‌هایی که درب بطری نوشابه را پانچ می‌کنند.
 • دستگاه برش لوله‌های بتنی.
 • لیفت آسانسور

دستگاه‌های بسیاری دیگری را نیز می‌توان نام برد که این قطعه استفاده می‌کنند.

 

چگونگی نصب بلبرینگ خطی

روش نصب بلبرینگ‌ها به دو روش دستی و با استفاده از دستگاه پرس هیدرولیکی یا مکانیکی انجام می‌شود. در برخی موارد نیز ابزارهای گرمایی برای جا زدن بلبرینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی روش نصب هر قطعه به نوع قطعه و دستگاهی که در آن تعبیه می‌شود، بستگی دارد. به همین دلیل این کار را باید صرفا به افراد متخصص در این زمینه سپرد.

از آن‌جایی که بلبرینگ‌های خطی قطعاتی تخصصی هستند، باید نکات بسیاری را در نصب آن‌ها رعایت کرد. از طرف دیگر امنیت کار دستگاه و حرکت صحیح آن به روش تعبیه بلبرینگ بستگی دارد. همه این موضوعات اهمیت حضور افراد حرفه‌ای برای تعبیه یا جایگزین کردن بلبرینگ را مشخص می‌کند. حتی توصیه میَ‌شود که بلبرینگ‌های قدیمی را نیز خودتان از دستگاه خارج نکنید. چرا که امکان آسیب رسیدن به دستگاه حین خارج کردن قطعه وجود دارد.

 

قیمت بلبرینگ خطی

 

بلبرینگ خطی - www.aseh-sanat.com

بلبرینگ خطی – www.aseh-sanat.com


قیمت این نوع بلبرینگ مانند سایر انواع این وسیله متفاوت است. نمی‌توان نرخ مشخصی برای بلبرینگ خطی در نظر گرفت. همانطور که خواندید این محصولات در شکل‌ها و کاربردهای متفاوتی تولید می‌شود. نرخ بلبرینگ‌های هیدرواستاتیکی و مغناطیسی نسبت به سایر مدل‌های بلبرینگ خطی بیشتر است. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد قیمت بلبرینگ‌های خطی می‌توانید با همکاران ما در مجموعه آسا صنعت در تماس باشید. آن‌ها می‌توانند بلبرینگ مناسب برای کاربرد مورد نظر شما را معرفی کنند و همچنین نرخ روز آن را به شما بگویند. بهتر است بین استعلام قیمت و خرید فاصله زمانی زیادی نباشد، چرا که امکان تغییر قیمت‌ها وجود دارد.

 

بیشتر بخوانیم : بلبرینگ skf چیست؟

 

دلایل استفاده از بلبرینگ خطی

در گذشته بلبرینگ‌ها تنها برای حرکت‌های دورانی استفاده می‌شدند. اما در ماشین‌هایی که حرکت رفت و برگشتی داشتند، مشکلاتی وجود داشت. این ماشین‌ها با استفاده از میله و یاتاقان‌ کار می‌کردند. اما حرکت آن‌ها با دقت نبود و هر چه طول میله پایه بیشتر می‌شد، لغزش در حین حرکت نیز بیشتر می‌شد. یاتاقان‌های لغزشی اولین راهکاری بودند که برای حل این مشکل مورد استفاده قرار گرفتند. اما آن‌ها نیز اصطکاک زیادی داشتند و برای این کار مناسب نبودند.

مهندسان بعد از مدتی ایده ترکیب یاتاقان با ساچمه بلبرینگ را عملی کردند. این ایده منجر به تولید بلبرینگ‌های خطی شد که مشکلات حرکت رفت و برگشتی را برطرف کرد. افزایش دقت حرکت و کاهش لرزش و استرس و همچنین کاهش ضریب اصطکاک مهم‌ترین دلایل استفاده از بلبرینگ‌های خطی بود. این محصول تا امروز نیز به خوبی نیاز بازار را تأمین کرده است.

 

نکات مهم هنگام خرید بلبرینگ خطی

 

بلبرینگ خطی - www.aseh-sanat.com

بلبرینگ خطی – www.aseh-sanat.com


 

 • نوع بلبرینگ خطی باید متناسب با کاربرد مورد نظر شما باشد.
 • سایز بلبرینگ نیز هنگام خرید باید مورد توجه قرار گیرد.
 • برندی که انتخاب می‌کنید نیز اهمیت بسیاری دارد. برندهای ناشناس ممکن است محصولات نامرغوبی داشته باشند.
 • اصالت محصول نیز باید بررسی شود. محصولات اورجینال بسته‌بندی منحصر به فردی دارند و لوگو و برند روی آن‌ها حک می‌شود. اما بسیاری از محصولات کپی شبیه نمونه‌های اصلی هستند. به همین دلیل بهترین راه اطمینان از خرید محصول اورجینال استفاده از یک فروشگاه معتبر است.

 

مزایای استفاده از بلبرینگ خطی

تاکنون با کاربرد بلبرینگ‌های خطی و انواع آن‌ها آشنا شدید. با بررسی این موارد می‌توان به مزیت‌های استفاده از این قطعه پی برد. مزایای استفاده از بلبرینگ خطی عبارتند از؛

 

 • تسهیل حرکت رفت و برگشتی.
 • انجام حرکت دستگاه با سرعت بیشتر.
 • حرکت دستگاه با دقت و ظرافت بالاتر.
 • کاهش اصطکاک میان قطعات که نتیجه آن کاهش هزینه نگهداری و تعمیر است.

به طور کلی استفاده از این قطعات منجر به کارکرد بهتر دستگاه‌های صنایع مختلف می‌شود.

 

مقایسه انواع بلبرینگ خطی

 

بلبرینگ خطی - www.aseh-sanat.com

بلبرینگ خطی – www.aseh-sanat.com


در قسمت‌های قبلی با انواع بلبرینگ‌های خطی آشنا شدید. در این قسمت به مهم‌ترین تفاوت‌های آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 

 • هزینه بلبرینگ‌های غلتان نسبت به بلبرینگ‌های هیدرواستاتیکی و مغناطیسی مناسب‌تر است.
 • دقت بلبرینگ‌های غلتان نسبت به بلبرینگ‌های لغزشی بیشتر است.
 • بلبرینگ‌های هیدرواستاتیکی و مغناطیسی قابلیت کار با دقت و سرعت بالا را دارند.
 • بلبرینگ‌های لغزشی برای دستگاه‌های ساده به کار می‌روند و ارزان‌تر از انواع دیگر بلبرینگ خطی هستند.

در هر صورت باید دانست که هر کدام از این بلبرینگ‌ها کاربرد خاص خود را دارند. به همین دلیل مقایسه آن‌ها به صورت جزئی ممکن نیست. آنچه گفته شد، مقایسه‌ای بین ویژگی‌های کلی این محصولات بود.

 

جمع‌بندی

اکنون اطلاعات مورد نیاز خود در مورد بلبرینگ خطی را به دست آورده‌اید. مجموعه آسه صنعت ارائه دهنده انواع مختلف بلبرینگ خطی است. در صورتی که سوالی در این زمینه دارید، می‌توانید با کارشناسان بخش پشتیبانی ارتباط برقرار کنید.

برای ارتباط با ما روی لینک کلیلک کنید.

بلبرینگ خطی چیست؟

بلبرینگ خطی، بیرینگ خطی و بال بوشینگ همگی اصطلاحاتی هستند که برای این قطعه استفاده می‌شوند. برخی از بلبرینگ‌های خطی به صورت شیاردار ساخته می‌شوند و برخی از آن‌ها نیز بدون شیارند.

این نوع بلبرینگ در دستگاه‌هایی که حرکات رفت و برگشتی دارند، استفاده می‌شود؛ بر خلاف سایر بلبرینگ‌ها که برای حرکت‌های دورانی کاربرد دارند. این وسیله کمک می‌کند که یاتاقان‌ها نیروها را در جهت خطی هدایت کنند و بتوانند بار زیادی را متحمل شوند.

انواع بلبرینگ خطی

بلبرینگ‌های تماس لغزشی
بلبرینگ‌های غلتان
بلبرینگ‌های هیدرواستاتیک
بلبرینگ‌های مغناطیسی

کاربرد بلبرینگ خطی

به مهم‌ترین دستگاه‌هایی که در ساختار آن‌ها این قطعه مهم به کار رفته است، اشاره کرده‌ایم.

دستگاه‌های بدنسازی.
دستگاه‌های بسته بندی.
جرثقیل‌های دارای دکل.
تجهیزات آزمایشگاهی برای آزمایش مایعات.
گهواره‌های اتوماتیک نوزادان.
جرثقیل‌های ثابت و بازویی که برای جابجایی به کار می‌روند.
ماشین‌هایی که درب بطری نوشابه را پانچ می‌کنند.
دستگاه برش لوله‌های بتنی.
لیفت آسانسور

مزایای استفاده از بلبرینگ خطی

تسهیل حرکت رفت و برگشتی.
انجام حرکت دستگاه با سرعت بیشتر.
حرکت دستگاه با دقت و ظرافت بالاتر.
کاهش اصطکاک میان قطعات که نتیجه آن کاهش هزینه نگهداری و تعمیر است.

درباره محمد سهرابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *