تاریخچه پیدایش بلبرینگ

قبل از پرداختن به بلبرینگ چرخ جلوی پراید شاید برایتان جالب باشد که اطلاعاتی درباره تاریخچه بلبرینگ به عنوان یک ابزار فوق العاده کاربردی در صنعت بدانید. جرقه پیدایش بلبرینگ ها از دوره تمدن بین‌النهرین و امپراتوری ایران باستان شروع می‌شود. پس از آن توسط لئوناردو داوینچی در رنسانس به صورت رسمی ابداع شدند اما فرم صنعتی این محصول از سال ۱۹۱۶ در ژاپن پیشرفت کردد و بالغ شد به طوری که امروزه سالیانه ۳ میلیارد از از این ابزارآلات تولید می‌شود.

مهندسان مکانیک ایران هشت قرن قبل از میلاد مسیح از یاتاقان ها استفاده کرده‌اند. این موضوع را می توان در شکل قدیمی زیر به مشاهده نمود.

آسه صنعت - پرسپولیس - فروش بلبرینگ - بلبرینگ چرخ جلوی پراید

این تصویر در واقع، نقش برجسته ساخت و ساز در پرسپولیس ایران است که در آن افراد، یک مجسمه بزرگ را با کمک گیری ازیاتاقان ها در حال کشیدن هستند.
پس از مدت ها، در دوره رنسانس، ایده ای ظهور کرد که شباهت قابل توجهی با بلبرینگ های مدرنی که امروزه استفاده می‌شود داشت. تمدن مبتنی بر ماشین‌ها که در انقلاب صنعتی در قرن ۱۸ متولد شد به توسعه یاتاقان های مدرن منجر شد.

در سال ۱۹۱۶ شرکت NSK به عنوان اولین تولید کننده تخصصی ها یاتاقان ها در ژاپن آغاز به کار کرد. این داستان تا پایان جنگ جهانی دوم و حتی پس از آن ادامه داشت و فن آوری بلبرینگ ها و یاتاقان ها در ژاپن پیشرفت قابل توجهی کرد. سال ۱۹۵۵ مشخصاً آغاز رشد تقاضا برای بلبرینگ ها بوده است. علت این امر پیشرفت و افزایش تولید خودروهای خصوصی و لوازم خانگی از قبیل ماشین لباسشویی، یخچال و تهویه مطبوع بود. پس از آن، ژاپنی‌ها به دوام بلبرینگ های خود بیشتر اهمیت دادند و سپس یاتاقان های ژاپنی مشهور به سکوت خود را به ایالات متحده و اروپا صادر کردند.

گفته می‌شود سالانه حدود ۳ میلیارد بلبرینگ در ژاپن ساخته می‌شود، که بیش از ۴۰٪ از آن‌ها برای استفاده در خودروها ساخته می‌شوند و نزدیک به ۳۰ درصد از آنها نیز صادر می‌شود. در جهان بلبرینگ ها روز به روز در حال توسعه و بهبودند و نتایج حاصل از پژوهش‌ها باعث شده است تا مواردی چون وزن، اصطکاک تولید شده، طول عمر، میزان اثر منفی بر محیط زیست بلبرینگ به میزان قابل توجهی متحول گردد.

در ادامه قصد داریم به به طور خاص در مورد بلبرینگ چرخ جلوی پراید صحبت کنیم.


اهمیت بلبرینگ چرخ جلوی پراید

یکی از پر اهمیت ترین قطعات چرخ جلو خودرو، بلبرینگ است. این اهمیت زمانی پررنگ می شود که هرگونه ایراد و خرابی در آن باعث صدمه به جلوبندی خوردو و در نتیجه بروز مشکلاتی برای سرنشینان خودرو شود. مشکلات رایجی که پیرامون خرابی بلبرینگ چرخ جلوی پراید ایجاد می شوند عبارتند از قفل شدن لاستیک ها، لق زدن چرخ ها و در بدترین حالت در رفتن چرخ ها که می تواند حوادث جبران ناپذیری را رقم بزند. بنابراین از حیاتی ترین بخش های جلوبندی پراید، بلبرینگ چرخ جلوی پراید است.

بلبرینگ چرخ جلوی پراید و محصولات آسه صنعت


تشخیص خرابی بلبرینگ چرخ جلوی پراید

سؤالی که ممکن برایتان پیش آمده باشد این است که آیا شما به عنوان صرفا مصرف کننده و راننده، راهی برای تشخیص خرابی بلبرینگ چرخ جلوی پراید دارید یا خیر. خوشبختانه جواب مثبت است و با کمی دقت می توان وجود خرابی در بلبرینگ را متوجه شد. معمولا این تشخیص از دو طریق دو نشانه قابل انجام است: اول لرزش فرمان و دوم، صدای خودرو. در صورتی که بلبرینگ چرخ جلوی پراید خراب باشد و خوردگی داشته باشد، به بيان عاميانه، خودرو صدای تانک می دهد!


توصیه های فنی پیرامون
بلبرینگ چرخ جلوی پراید

بلبرینگ چرخ جلوی پراید محصول شرکت آسه صنعت

با باتوجه به اهمیت بلبرینگ چرخ جلوی پراید لازم است توصیه های ایمنی و فنی لازم را رعایت کنم تا از صدمات و پیامدهای جبران ناپذیر آن جلوگیری کنید. به عنوان مثال:

 • هر 5000 کیلومتر چرخ های جلو را جک زده و بچرخانید. در صورت هر گونه صدا و لق زدن باید بلبرینگ ها را عوض کرد.
 • با احتیاط و به نرمی از دست اندازها عبور کنید. عبور از دست انداز با سرعت بالا به روند خرابی بلبرینگ چرخ جلوی پراید و خردشدن آن تسریع می بخشد.
 • جنس باکیفیت تهیه کنید. طبیعی است بلبرینگ فاقد کیفیت مناسب نیازمند رسیدگی زود به زود است و جنس بی‌کیفیت باعث خرابی زودرس بلبرینگ ها است.

نحوه تعویض بلبرینگ چرخ جلوی پراید

در اینجا نحوه عوض کردن بلبرینگ چرخ جلوی پراید می پردازیم:

برای شروع لازم است ابزارها و لوازم زیر را فراهم کنید:

 • بکس ۱۰-۱۲-۱۴-۱۷-۱۹
 • رابط کوتاه
 • دسته بکس
 • جغجغه
 • آچار یکسر ۱۷
 • جک
آموزش تعویض چرخ جلوی پراید و تولیدت آسه صنعت
 • خرک
 • انبردست
 • چکش
 • و تالیبر
 • پیچ گوشتی تخت

اکنون که ابزارآلات مورد نیاز را آماده کرده اید به ترتیب مراحل زیر پیش می رویم:

 1. ابتدا با بکس ۱۴ و ۳۰ پیچ های چرخ و مهره وسط پلوس را شل می کنیم.
 2. جک می زنیم و خرک می کنیم.
 3. پیچ های  لاستیک و مهره پلوس را باز میکنیم و زیر ماشین می گذاریم.
 4. با بکس ۱۷ و اچار ۱۷ دو پیچ بالایی سگ دست را باز می کنیم.
 5. با بکس ۱۷ مهره سیبک فرمان را باز می کنیم و برای درآوردن سیبک باید با چکش یا دقت به بقل بازیویی سگ دست جایی که سیبک فرمان می افتد ضربه می زنیم تا سیبک آزاد شود.
 6. با بکس ۱۲ دو پیچ کالیبر لنت را باز کرده و جای لنت را کامل بیرون می کشیم و با سیمی از کمک آویزان می کنیم.
 7. در صورتی که سنسور ای بی اس دارد، با بکس ۱۰ باز می کنیم.
 8. با بکس ۱۴ مهره و پیچ طبق را باز می کنیم و پیچ را بیرون می کشیم.
 9. الان سگ دست باید به طور کامل آزاد باشد. پس به آرامی آن را در می آوریم.
 10. به پشت سگ دست نگاه می کنیم اگر خار داشت بلبرینگ یک تیکه هست و تراشکار باید عوض کند و اگر نداشت باید با بکس ۳۰ و چکش بر روی بلبرینگ چرخ  از پشت ضربه بزنیم تا بیرون بپرد و دیسک و صفحه سینی از هم جدا شود و با دو عدد تالیبر از بقل بلبیرنگ اهرم کرده و بلبیرنگ را بیرون می کشیم و با دو سو و چکش کنس بلبرینگ را درآورده و به همان روش دوباره جا می زنیم. سپس بلبیرنگ ها را به گیرس آغشته کرده و جا می زنیم و کاسه نمدهای نو را نیز جا می زنیم و برای جمع کردن از آخرین مرحله به اول می رسیم.
آموزش تعویض چرخ جلوی پراید و آسه صنعت

آسه صنعت و بلبرینگ چرخ جلوی پراید

یکی از عرضه کنندگان بلبرینگ در سطح کشور ما شرکت آسه صنعت است که تلاش کرده است با اجناس باکیفیت خود در صنعت تولید و فروش بلبرینگ و لوازم مورد نیاز مانند ساچمه بلبرینگ، خدمات بسیاری به صنعتگران ارائه دهد.

درباره آسه صنعت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *