بلبرینگ - https://www.aseh-sanat.com/

بلبرینگ کف گرد | آسه صنعت

بلبرینگ کف گرد نوع خاصی از انواع بلبرینگ است که کاربردهای بسیاری در صنعت دارد. به طور کلی بلبرینگ‌ها نقش مهمی در ماشین‌ها و دستگاه‌های صنعتی و حرکات آن‌ها ایفا می‌کنند. بعد از افزوده شدن این قطعه به دستگاه‌های مختلف،‌ سرعت و دقت کار آن‌ها افزایش چشمگیری پیدا کرد. در این مقاله قصد داریم به صورت انحصاری در مورد بلبرینگ کف گرد صحبت کنیم و تمام نکات مرتبط با آن را بیان کنیم.

 

 

بلبرینگ کف گرد چیست؟

بلبرینگ‌های کف گرد ظرفیت بالایی برای تحمل بار محوری دارد. اما این نوع بلبرینگ برای تحمل بارهای شعاعی چندان مناسب نیست. این بلبرینگ‌ها از فولاد ساخته می‌شود. به همین دلیل کیفیت و مقاومت بسیاری دارند. همچنین در نصب آن‌ها نیز باید از بهترین گریس‌ها استفاده شود تا دوام زیادی داشته باشند.

این بلبرینگ‌ها به صورت یک طرفه و دو طرفه طراحی و تولید می‌شوند. مدل‌های یک طرفه توان تحمل مقدار کمی بار شعاعی را دارد. اما اگر فشار شعاعی به مدل‌های دو طرفه وارد شود، بلبرینگ می‌شکند و حتی ممکن است دستگاه نیز خراب شود. اجزای تشکیل دهنده بلبرینگ کف گرد عبارت است از؛

 • واشر شفت
 • واشر محفظه
 • ساچمه‌های بلبرینگ
 • قفسه

این اجزا به گونه‌ای ساخته شده‌اند که به راحتی جدا می‌شوند. همچنین می‌توان دوباره آن‌ها را به هم متصل کرد.

انواع بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ - https://www.aseh-sanat.com/

بلبرینگ کف گرد | آسه صنعت

 

همانطور که گفته شد، این نوع بلبرینگ به صورت یک طرفه و دو طرفه ساخته می‌شود. بلبرینگ‌های یک طرفه و دو طرفه به شکل‌های مختلفی ساخته می‌شوند.

 • بلبرینگ‌های قوسی.
 • بلبرینگ‌های مسطح.

همچنین قفسه‌ای آن‌ها نیز با استفاده از متریال مختلفی ساخته می‌شود.

 • قفسه برنج ماشین کاری شده (با حرف M مشخص می‌شود).
 • قفسه فولاد ماشین کاری شده ( با حرف F مشخص می‌شود).
 • قفسه فولاد پرس شده.

در ادامه هر کدام از انواع آن را معرفی کرده‌ایم و توضیحاتی در مورد آن ارائه داده‌ایم.

بیشتر بخوانیم : خرابی بلبرینگ

بلبرینگ کف گرد یک طرفه

این بلبرینگ‌ها برای تحمل بارهای محوری و هدایت آن به صورت یک طرفه در شفت طراحی شده‌اند. این بلبرینگ‌ها به صورت متریک و میلی‌متری ساخته می‌شوند. اگر حرکت چرخشی دستگاهی تنها در یک جهت انجام شود، بلبرینگ یک طرفه برای آن مناسب است. در صورتی که این قطعه روی دستگاه وجود داشته باشد و دستگاه در جهت مخالف بچرخد، حرکت آن هرز خواهد بود. این بلبرینگ ساختار ساده‌ای دارد. به همین دلیل جزو محصولات ارزان قیمت بازار به شمار می‌رود.

بلبرینگ کف گرد دو ردیفه

آن‌ها قابلیت هدایت حرکت دو طرفه در شافت را دارند. همچنین می‌توانند بار محوری را از هر دو طرف تحمل کنند. ظرفیت تحمل بار شعاعی بلبرینگ دو طرفه نسبت به مدل یک طرفه بیشتر است. اما همچنان انتخاب مناسبی برای تحمل این بارها نیست. بلبرینگ‌های دو طرفه دارای دو شیار ساچمه هستند. این وسیله از دو سری قفسه برخوردار است.

کاربرد بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ - https://www.aseh-sanat.com/

بلبرینگ کف گرد | آسه صنعت

 

بلبرینگ‌های کف گرد در خودروها مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها همچنین در بخش‌های دیگر صنعت نیز کاربرد دارند. به طور کلی این نوع بلبرینگ می‌تواند از حرکت‌های دورانی پشتیبانی کند. در ادامه برخی دیگر از کاربردهای بلبرینگ‌های صنعتی را نام برده‌ایم.

 • فن‌های صنعتی.
 • پمپ‌های صنعتی.
 • دستگاه‌های حمل و نقل صنعتی مانند جرثقیل‌ها.
 • معادن و کارخانه‌های فرآوری مواد معدنی.
 • کارخانه‌های سیمان.

این موارد تنها چند کاربرد محدود از بلبرینگ‌های کف گرد بودند. این محصولات می‌توانند در بخش‌های مختلف صنعت به کار روند.

چگونگی نصب بلبرینگ کف گرد

پیش از اینکه در مورد روش نصب بلبرینگ صحبت کنیم، ذکر یک نکته الزامی است. دو عبارت P5 و P6 روی بلبرینگ‌ها حک می‌شوند که باید معنی آن‌ها را بدانید. این عبارت‌ها نشان می‌دهند که دقت ابعاد و کارکرد این وسیله مطابق با کلاس استاندارد ۵ طراحی شده است یا ۶.

همانطور که گفته شد، اجزای بلبرینگ کف گرد قابلیت تفکیک پذیری دارند. به همین دلیل نصب آن‌ها نسبت به سایر بلبرینگ‌هایی که اجزای آن‌ها متصل است، ساده‌تر انجام می‌شود. اما این موضوع دلیل بر آن نیست که هر کسی می‌تواند این بلبرینگ‌ها را جا بزند یا آن‌ها را بیرون آورد. بهتر است این کار را به افراد متخصص در این زمینه بسپارید. اگر با نصب بلبرینگ کف گرد آشنا هستید و قصد جا زدن آن را دارید، به نکات زیر توجه داشته باشید.

 • به هیچ عنوان به بلبرینگ کف ضربه نزنید. حتی اگر خیلی آهسته انجام شود.
 • فشار آوردن به سطوح لغزشی حین جا زدن ممنوع است.
 • بهتر است از دستگاه‌های پرس هیدرولیکی و مکانیکی برای این کار استفاده کنید.
 • اگر سایز بلبرینگ بزرگ است، باید از روش گرم کردن استفاده کنید.

دلایل استفاده از بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ - https://www.aseh-sanat.com/

بلبرینگ کف گرد | آسه صنعت

 

تا پیش از اختراع بلبرینگ‌ها، حرکت‌ها با اصطکاک سطوح روی هم ایجاد می‌شد. این موضوع معایب زیادی داشت و مشکلات بسیاری به وجود می‌آورد. صفحاتی که روی هم کشیده می‌شدند داغ می‌شدند. گرمای زیاد به آن‌ها آسیب می‌رساند.

به همین دلیل مجبور بودند از دستگاه‌های خنک کننده برای آن‌ها استفاده کنند یا کار را با سرعت کم‌تری انجام دهند. از طرفی اصطکاک به صورت خود به خود سرعت کار را کم‌تر می‌کند. همچنین طول عمر قطعات دستگاه کم می‌شود و در بازه‌های زمانی کوتاه، نیاز به تعویض و تعمیر دارند.

همه این مشکلات دلایلی شدند که بلبرینگ‌ها اختراع شوند و برای حرکت دستگاه‌ها مورد استفاده قرار گیرند. دلیل کاربرد بلبرینگ کف گرد این است که به جای کشیدن سطوح روی یکدیگر به کمک ساچمه‌ها آن‌ها را روی هم می‌لغزاند. بنابراین اصکاک کم‌تر می‌شود و دستگاه می‌تواند سریع‌تر حرکت دورانی انجام دهد.

طول عمر بلبرینگ کف گرد به چه چیزهایی بستگی دارد؟

طول عمر بلبرینگ کف گرد در گرو طول عمر ساچمه های آن است. می دانیم که بلبرینگ کف گرد مناسب تحمل بار محوری است و کارایی چندانی در تحمیل بارهای شعاعی ندارد. نکته همین است که این بلبرینگ ها در تحمل بار محوری طول عمر بالاتری نسبت به سایر بلبرینگ های متناسب با بار شعاعی نظیر بلبرینگ شیارعمیق دارند.

حسن بلبرینگ کف گرد این است که بار وارده به صورت یکنواخت بر تمام ساچمه های آن حمل می شود و این ثبات و تعادل را برای بلبرینگ ایجاد کرده، سبب می شود ساچمه ها نیز دوام بیشتری داشته باشند. پس یکی از مهم ترین عوامل دوام این بلبرینگ در ساختار خود آن است. بر این اساس نوع و جنس و اندازه­ی استاندارد ساچمه های به کار رفته در بلبرینگ نیز اهمیت فراوان دارد.

یکی از راه هایی که می توان با آن بازهم بر طول عمر بلبرینگ افزود، گریس کاری به شکل مناسب است. گریس کاری باید به نحوی انجام شود که همواره لایه ای از گریس بین رنگ، هولدر و ساچمه ها وجود داشته باشد. وجود این لایه سبب می شود بلبرینگ کف گرد به مدت طولانی تر و کاملا نرم و یکنواخت، با راندمان بالا و بی ایجاد صدا کار کند. پس افزایش بهره وری بلبرینگ علاوه بر ساختار خود آن می تواند با اقدامات مراقبتی و رسیدگی های منظم تضمین شود.

طراحی مکانیکی بلبرینگ کف گرد چگونه است؟

بلبرینگ کف گرد یکی از شناخته شده ترین انواع بلبرینگ است که ساختار ساده ای دارد. این ساختار مبتنی بر نوع ساچمه ها به دسته هایی تقسیم می شود. نوعی از ساچمه ها چنان که با آن در سایر قطعات و دستگاه ها آشناتریم کروی شکل هستند اما نوعی دیگر از ساچمه ها هستند که به صورت استوانه ای طراحی شده اند. بلبرینگ کف گرد همچنین با ساچمه های سوزنی و مخروطی نیز طراحی و تولید شده است.

بلبرینگ کف گرد علاوه بر فولاد که رایج ترین متریال برای آن است، ممکن است از استیل استنلس (ضد زنگ) ساخته شود. جنس بلبرینگ ارتباطی با نوع و طراحی آن ندارد و همه­ انواع این بلبرینگ می توانند از جنس های فولاد یا استیل ساخته شوند.

متناسب با انواع محورهایی که در ماشین آلات وجود دارد، از یکی از انواع بلبرینگ کف گرد استفاده می شود.

بیشتر بخوانیم : تعویض بلبرینگ چرخ جلو

نکات مهم در هنگام خرید بلبرینگ کف گرد

 • پیش از هرچیز باید به انتخاب نوع بلبرینگ دقت داشته باشید. بلبرینگ‌های یک طرفه برای دستگاه‌هایی که به یک سو حرکت می‌کنند، کاربرد دارد. بلبرینگ دو طرفه از دستگاه‌هایی که حرکت دورانی به دو طرف دارند نیز پشتیبانی می‌کند.
 • سعی کنید محصول مورد نظر خود را از برندهای معتبر داخلی و خارجی خریداری کنید. هنگام خرید به ویژگی‌های ظاهری محصول توجه داشته باشید. تشخیص محصولات تقلبی از اورجینال ساده نیست. به همین دلیل بهتر است از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید.
 • انتخاب سایز مناسب بلبرینگ کف گرد نیز فاکتور دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد.
 • در مورد گارانتی محصولات نیز اطمینان حاصل کنید. نام برخی از برندها اعتبار آن‌هاست و محصولات آن‌ها امتحان خود را پس داده‌اند. بنابراین نیازی به گارانتی ندارند. اما اگر برند جدیدی را انتخاب می‌کنید، بهتر است محصول باگارانتی بخرید.
 •  بهتر است از فروشگاهی خرید کنید که خدمات پس از فروش مطلوبی به مشتریان خود ارائه می‌دهد.
مزایای استفاده از بلبرینگ کف گرد
بلبرینگ - https://www.aseh-sanat.com/

بلبرینگ کف گرد | آسه صنعت

 

مزایای استفاده از بلبرینگ‌های کف گرد را می‌توان در تسهیل حرکت دورانی دستگاه‌ها خلاصه کرد. اما به صورت جزئی‌تر می‌توان مزیت‌های دیگری برای استفاده از این محصول بر شمرد.

 • افزایش سرعت کار.
 • کاهش فرسایش قطعات.
 • کاهش میزان تولید گرما به دلیل اصطکاک.
 • قابلیت تحمل بار محوری زیاد.
 • کاهش صدای ناشی از حرکت صفحه‌ها.
جمع‌بندی

اکنون اطلاعات جامعی در مورد بلبرینگ‌های کف گرد دارید. در صورتی که دستگاه شما به این محصول نیاز دارد، باید فروشگاه معتبری برای خرید آن پیدا کنید. آسه صنعت ارائه دهنده انواع مختلف بلبرینگ کف گرد است. نقطه قوت مهم این مجموعه فعالیت کارشناسان حرفه‌ای در آن است. بنابراین شما می‌توانید راهنمایی‌های لازم را از این افراد دریافت کنید. در کنار آن امکان خرید بلبرینگ‌های مناسب با بهترین قیمت نیز برای شما وجود دارد.

 

 

برای ارتباط با ما روی لینک کلیک کنید.

 

 

درباره محمد سهرابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *