تصاویر بلبرینگ چرخ 

برای استفاده ی بهینه و طولانی تر از قطعات خودروی پرایدی که سوار می شوید، لازم است اطلاعاتی کلی در خصوص کارکرد آن قطعات، ویژگی های آن و ارتباطش با سایر قطعات خودرو داشته باشید.

گاهی بی اطلاعی از نحوه ی رفتار با خودرو و قطعات آن می تواند صدمات جبران ناپذیر مالی و حتی جانی داشته باشد. خرابی بلبرینگ چرخ جلو پراید یکی از این صدمات مهم و جدی است که در این مطلب به طور خلاصه به آن خواهیم پرداخت.

3 نکته مهم درباره بلبرینگ چرخ

می دانیم که کارکرد بلبرینگ تسهیل چرخش است؛ نیز می دانیم که مقصود از بلبرینگ چرخ تنها محدود به چرخ وسایل نقلیه نیست بلکه چرخ ها در دستگاه های گوناگونی کاربرد دارند؛ اما بلبرینگ چرخ در وسایل نقلیه بخشی بسیار حائز اهمیت در حرکت و ایمنی حرکت است. اگر وسیله ی نقلیه ای دارید، حتما باید نکاتی را در خصوص احتمال خرابی بلبرینگ چرخ و پیامدهای آن بدانید.

 • پیامدهای خرابی بلبرینگ چرخ

همه ی وسایل و قطعات دارای عمر مفیدی هستند که باید به آن توجه کرد. با به پایان رسیدن عمر مفید، دستگاه یا قطعه دیگر کارکرد مطلوبی به ما نمی دهد و اصرار بر ادامه ی استفاده از وسیله، آن هم بدون تعمیرات و رسیدگی های لازم ممکن است سبب آسیب دیدگی کل دستگاه شود و ما را گرفتار پیامدهای ناخوشایندی کند.

بلبرینگ چرخ دارای نقشی مهم در حرکت چرخ خودرو است. این وسیله از بروز سایش و اصطکاک پیشگیری می کند. بلبرینگ به عنوان قطعه ای مکانیکی بسیار در معرض استهلاک و خرابی است بنابراین باید همواره مورد معاینه و بررسی باشد تا از خرابی آن پیشگیری شود یا احتمال خرابی در آن زودتر تشخیص داده شود.

قفل شدن چرخ ها، لغزش و عدم حرکت استاندارد آن ها یا در خطرناک ترین حالت، جدا شدن یا به اصطلاح در رفتن چرخ ها، برخی از پیامدهای خرابی بلبرینگ چرخ است که می تواند خسارات سنگین مالی یا جبران ناپذیر جانی داشته باشد. بنابراین هرگونه اشکال در بلبرینگ چرخ خودرو نه تنها خودرو بلکه سرنشینان را دچار مشکل می کند.

 

یک پیش زمینه در ارتباط با خرابی بلبرینگ

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که حین راندن خودروی پراید خود، صداهای عجیبی بشنوید یا لرزشی احساس کنید که بیشتر در ناحیه ی فرمان احساس می شود. باور بر این است چنین نشانه هایی معمولا با خرابی بلبرینگ چرخ جلو پراید در ارتباط است.

 

اهمیت تنظیم بلبرینگ

به طور کلی این مسئله در خصوص همه ی خودروها و نه فقط خرابی بلبرینگ چرخ جلو پراید مسئله ای حائز اهمیت، جدی و خطیر است. بلبرینگ مربوط به چرخ است. یک چرخ اگر بدون تنظیم باشد، از عمر آن و قطعاتش کاسته خواهد شد. مهم است که بلبرینگ چرخ را مطابق با مشخصات مناسب تنظیم کنید.

اگر مجموعه بلبرینگ ها و یاتاقان ها خیلی شل یا خیلی محکم تنظیم شوند، این می تواند سبب خراب شدن زودرس بلبرینگ شود. تنظیم بلبرینگ تا هنگامی که ترمزهای دیسک برای عملکرد ترمز گرفتن تعریف نشده بود، چندان حیاتی نبود. کولیس مستقیماً بر روی اتصال فرمان (سگ دست) نصب می شود.

اگر بازی بیش از حد زیادی در این نقطه وجود داشته باشد، باعث می شود پیستون در کولیس به عقب برگردد و در نتیجه حرکت بیش از حد پدال صورت بگیرد.

 

کیفیت در مقایسه با خرابی بلبرینگ چرخ جلو پراید

 

چگونگی نصب بلبرینگ چرخ

نصب بلبرینگ‌های چرخ نیز مانند سایر بلبرینگ‌ها قلق خاصی دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود این کار را به متخصصان و تعمیرکاران حرفه‌ای در این زمینه بسپارید.

شما با دیدن فیلم‌هایی که این کار را انجام می‌دهند یا خواندن راهنمای نصب نمی‌توانید به صورت کامل مراحل نصب بلبرینگ را بیاموزید. چرا که جزئیات در فیلم‌ها و مقالات موجود نیستند.

نصب اشتباه بلبرینگ چرخ می‌تواند نتایج جبران ناپذیری چون تصادف را به دنبال داشته باشد. برای نصب بلبرینگ‌های خودرو و ماشین‌های دیگر حتما باید از دستگاه پرس استفاده کرد. نصب دستی به هیچ عنوان قابل اعتماد نیست.

همچنین هنگام نصب بهتر است روی رینگ داخلی بلبرینگ هیچ فشاری وارد نشود. نصب بیرینگ‌ها به تجهیزات مختلفی نیاز دارد. استفاده از تجهیزات باعث افزایش دقت نصب خواهد شد.

 

در صورت خرابی بلبرینگ چرخ جلو پراید چه اتفاقی می افتد؟

اگر به مسئله ی مهمی چون خرابی بلبرینگ چرخ جلو پراید به موقع توجه نشود، ممکن است اتفاقاتی چون قفل شدند لاستیک خودرو، لغزش چرخ ها یا حتی در رفتن آن ها از زیر خودرو را به همراه داشته باشد.

می توان حدس زد که این رخداد ها تا چه حد خطرناک و مرگ آفرین هستند. چنین اتفاقاتی که در حین حرکت خودرو رخ می دهند، تاکنون موجب تصادفات و سوانح هولناک در حین رانندگی شده اند.

 

نشانه های خرابی بلبرینگ چرخ جلو پراید چیست؟

چنان که پیش تر نیز اشاره شد، اگر حین رانندگی با خودروی پراید با لرزش فرمان زیر دست خود روبرو شدید این می تواند یکی از نشانه های خرابی بلبرینگ چرخ جلو پراید باشد. پس این لرزش را به عنوان یکی از نشانه های احتمالی خرابی بلبرینگ چرخ جلو پراید جدی بگیرید.

اما نشانه ی مهم تر و قابل اطمینان تر، صدای نا آشنایی است که از ناحیه ی چرخ ها به گوش می رسد. اگر حین رانندگی با پراید، صدایی نامتعارف و ناآشنا از ناحیه ی چرخ ها شنیدید، احتمال زیادی وجود دارد که خرابی بلبرینگ چرخ جلو پراید اتفاق افتاده باشد.

در چنین شرایطی قطعا نباید به رانندگی ادامه دهید. بهتر است خودرو را متوقف کنید و اگر در نزدیکی محدوده ی خود کارشناس یا تعمیرگاهی سراغ ندارید، از امدادگران سیار خودرو کمک بگیرید.

 

کیفیت در مقایسه با قیمت بلبرینگ چرخ جلو پراید

 

چه کنیم که خرابی بلبرینگ چرخ جلو پراید رخ ندهد؟

پیشگیری از هر رخداد ناخوشایند، بسیار عاقلانه تر از چاره جویی برای آن پس از پیشامد است. برای پیشگیری از خرابی قطعات خودرو نیز راه هایی وجود دارد.

یکی از مهم ترین عوامل خرابی بلبرینگ چرخ جلو پراید، رد کردن نادرست دست اندازهاست. چنان چه دست انداز ها و سرعت گیرها را با کاهش مناسب سرعت و به نرمی رد نکنید، به راحتی به جلوبندی خودرو آسیب خواهد رسید.

از دیگر توصیه ها برای پیشگیری از خرابی بلبرینگ چرخ جلو پراید این است که حتما بلبرینگ ها را از بهترین جنس های آن انتخاب کنید که دوام بیشتری داشته باشند و خیلی زود مستهلک و فرسوده نشوند.

راه دیگری که معمولا کارشناسان در خصوص پیشگیری از خرابی بلبرینگ چرخ جلو پراید توصیه می کنند این است که پس از طی مسافت مشخصی به طور منظم، مثلا پس از هر پنج هزار کیلومتر، حتما چرخ ها را با کمک جک بالا برده و به حرکت درآورید.

اگر در این حالت متوجه شدید که چرخ صدایی ناهنجار دارد یا هنگام چرخیدن لغزش دارد، حتما بلبرینگ دچار آسیب و خرابی شده و می بایست بررسی و تعویض گردد.

امید است با پیشگیری از خرابی و بررسی به موقع بلبرینگ های خودروی خود از اتفاقات جبران ناپذیر و صدمات مالی و جانی سنگین در امان باشید.

 

اهمیت تنظیم بلبرینگ چیست؟

یک چرخ اگر بدون تنظیم باشد، از عمر آن و قطعاتش کاسته خواهد شد. مهم است که بلبرینگ چرخ را مطابق با مشخصات مناسب تنظیم کنید. اگر مجموعه بلبرینگ ها و یاتاقان ها خیلی شل یا خیلی محکم تنظیم شوند، این می تواند سبب خراب شدن زودرس بلبرینگ شود. تنظیم بلبرینگ تا هنگامی که ترمزهای دیسک برای عملکرد ترمز گرفتن تعریف نشده بود، چندان حیاتی نبود. کولیس مستقیماً بر روی اتصال فرمان (سگ دست) نصب می شود.

چگونگی نصب بلبرینگ چرخ

نصب اشتباه بلبرینگ چرخ می‌تواند نتایج جبران ناپذیری چون تصادف را به دنبال داشته باشد. برای نصب بلبرینگ‌های خودرو و ماشین‌های دیگر حتما باید از دستگاه پرس استفاده کرد. نصب دستی به هیچ عنوان قابل اعتماد نیست.

همچنین هنگام نصب بهتر است روی رینگ داخلی بلبرینگ هیچ فشاری وارد نشود. نصب بیرینگ‌ها به تجهیزات مختلفی نیاز دارد. استفاده از تجهیزات باعث افزایش دقت نصب خواهد شد.

در صورت خرابی بلبرینگ چرخ جلو پراید چه اتفاقی می افتد؟

اگر به مسئله ی مهمی چون خرابی بلبرینگ چرخ جلو پراید به موقع توجه نشود، ممکن است اتفاقاتی چون قفل شدند لاستیک خودرو، لغزش چرخ ها یا حتی در رفتن آن ها از زیر خودرو را به همراه داشته باشد. می توان حدس زد که این رخداد ها تا چه حد خطرناک و مرگ آفرین هستند. چنین اتفاقاتی که در حین حرکت خودرو رخ می دهند، تاکنون موجب تصادفات و سوانح هولناک در حین رانندگی شده اند.

چه کنیم که خرابی بلبرینگ چرخ جلو پراید رخ ندهد؟

معمولا کارشناسان در خصوص پیشگیری از خرابی بلبرینگ چرخ جلو پراید توصیه می کنند این است که پس از طی مسافت مشخصی به طور منظم، مثلا پس از هر پنج هزار کیلومتر، حتما چرخ ها را با کمک جک بالا برده و به حرکت درآورید. اگر در این حالت متوجه شدید که چرخ صدایی ناهنجار دارد یا هنگام چرخیدن لغزش دارد، حتما بلبرینگ دچار آسیب و خرابی شده و می بایست بررسی و تعویض گردد.

درباره آسه صنعت

3 دیدگاه در بلبرینگ چرخ
 1. بلبرینگ وسیله ای است که معمولاً تبدیل می شود شما فروش بلبرینگ چرخ جلوی پراید نیز دارید؟
  بلبرینگ در ماشین آلات استفاده می شود
  چگونه بلبرینگ را سریع کنیم?

 2. توزیع کنندگان بلبرینگ نزدیک من?
  بلبرینگ برای چه استفاده می شود?
  سرسره های بلبرینگ چه هستند?
  بلبرینگ با شیار حلقه ای ضربه محکم و ناگهانی را تحمل میکند؟

 3. “این اهمیت زمانی پررنگ می شود که هرگونه ایراد و خرابی در آن باعث صدمه به جلوبندی خوردو و در نتیجه بروز مشکلاتی برای سرنشینان خودرو شود


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.