یکی از اصلی ترین حرکات تکراری که در دنیای اطراف ما وجود دارد چرخش است! چرخش و چرخیدن را می توانید حتی در صنایع نیز به وفور مشاهده کنید. در نتیجه وجود ابزاری که با چرخیدن می تواند یک عمل به خصوص را انجام دهد در تمامی صنایع نیاز است. این نیاز باعث شده قطعه ای به نام بلبرینگ ساخته شود که البته روند ساخت آن آسان نبوده و همواره مشکلاتی مانند خوردگی بلبرینگ ممکن است برای قطعات بی کیفیت رخ دهد. بلبرینگ یا به عبارتی یاتاقان توپی به نوعی جایگزینی برای چرخ دنده های قدیمی محسوب می شود زیرا در تمامی صنایع می تواند به عنوان یک دستگاه با عملکرد چرخی استفاده شود در نتیجه هر دستگاهی که در دور و بر خود می بینید که می چرخد می تواند از طریقی به بلبرینگ مرتبط باشد. اما امروز قصد داریم بیشتر به یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که این قطعه کاربردی را دچار اختلال در عملکرد خواهد کرد یعنی خوردگی بلبرینگ بپردازیم.

بررسی علت های ایجاد خوردگی بلبرینگ

در یک بلبرینگ چندین گوی وجود دارد که به دور محور گردانی در گردش است و هر کدام به دور خود نیز می گردند، شاید نمونه ای ساده از بلبرینگ را در اسباب بازی به اسم اسپینر مشاهده کرده باشد! درست است، اسپینر نوعی بلبرینگ کوچک و ساده می باشد. اما با توجه به ساختار این وسیله اگر فشار زیادی بر روی آن وارد شود که خارج از محدوده کنترل آن می باشد ممکن است ساچمه های داخلی آن خرد شود که همین موضوع به اصطلاح خوردگی بلبرینگ گفته خواهد شد.

البته تنها فشار زیاد باعث بروز خوردگی بلبرینگ نخواهد شد زیرا بلبرینگ ها وسیله هایی هستند که صرفا جهت گردش و چرخش ساخته شده اند و به عنوان یکی از وسایل مصرفی محسوب می شوند در نتیجه کاملا بدیهی است که اگر یک وسیله همواره در حال گردش به دور محوری باشد با توجه به ایجاد اصطکاک به مرور زمان فرسایش پیدا خواهد کرد پس مرور زمان و استفاده بیش از حد از آن نیز می تواند باعث خوردگی بلبرینگ شود.

خوردگی بلبرینگ می تواند در اثر تولید و ساخت نامرغوب در کوتاه مدت نیز رخ دهد زیرا در تمامی سطوح آن احتمال ناهمواری وجود دارد که همین ناهمواری های میزان اصطکاک را افزایش داده و باعث ایجاد خوردگی بلبرینگ خواهد شد. معمولا برای جلوگیری از خوردگی بلبرینگ در کوتاه مدت باید با رعایت تمامی استاندارد های بین المللی و معتبر نسبت به ساخت بلبرینگ اقدام کرد.

گاهی خوردگی بلبرینگ را با عناوینی مانند سایش یا کچلی خواهیم شناخت که می تواند علت های مختلفی داشته باشد، با توجه به اصطکاک بالای این قطعه مکانیکی همواره باید مراقبت های خاصی از آن انجام شود تا در نتیجه باعث افزایش طول عمر آن و جلوگیری از خوردگی بلبرینگ شود پس روغن کاری نامناسب و استفاده از روغن و مواد روان کننده ناخالص باعث ایجاد آلودگی مواد زائد در بلبرینگ شده و در نتیجه خوردگی بلبرینگ حاصل خواهد شد.

آسه صنعت و خوردگی بلبرینگ

راه های جلوگیری از خوردگی بلبرینگ در کوتاه مدت

همان طور که گفته شد یکی از عمومی تری و عادی ترین مشکلاتی که برای بلبرینگ ها رخ خواهد داد خوردگی بلبرینگ است که البته ممکن است در زمان های مختلفی اتفاق افتد، در برخی موارد رعایت برخی نکات باعث خواهد شد تا بتوانید از بروز خوردگی بلبرینگ در کوتاه مدت جلوگیری کرده و این موضوع را کمی به تاخیر بیندازید تا بتوانید استفاده بهتر و بیشتری از بلبرینگ خود داشته باشید.

لازم به ذکر است که در وهله اول کیفیت قطعات ساخته شده و نوع تکنولوژی استفاده شده در ساخت بلبرینگ می تواند در جلوگیری از خوردگی بلبرینگ در کوتاه مدت جلوگیری نماید پس پیشنهاد می شود تا با استفاده از خدمات گروه صنعتی آسه از بهترین  با کیفیت ترین بلبرینگ های صنعتی بهره مند شوید تا شاهد باشید که کیفیت تا چه میزان در جلوگیری از خوردگی بلبرینگ نقش مهمی خواهد داشت. شما قطعا لایق بهترین ها هستید.

برخی از مهم ترین نکاتی که برای مراقبت از بلبرینگ ها و جلوگیری از خوردگی بلبرینگ می توان استفاده کرد به شرح زیر است که با رعایت آن ها می توانید از قطعه خریداری شده خود در طولانی مدت استفاده کنید.

 • روش های روغن کاری و روانکاری خود را اصلاح کنید و با کمی تحقیق از بهترین روش های روانکاری برای جلوگیری از خوردگی بلبرینگ استفاده نمایید.
 • روغن های استفاده شده در بلبرینگ و روانکاری آن را تصفیه کنید و همواره از روغن های مرغوبی برای جلوگیری از خوردگی بلبرینگ استفاده نمایید.
 • همواره سعی کنید تا تمامی نکات مرتبط با آب بندی بلبرینگ را رعایت کنید.
 • ممکن است وجود برخی ارتعاشات زائد باعث ایجاد خوردگی بلبرینگ شود در نتیجه سعی کنید با حذف این مشکلات بتوانید استفاده بیشتری از بلبرینگ داشته باشید.
 • بررسی صحت انطباق اجزای بلبرینگ و افزایش آن
 • فراهم آوردن امکانات مورد نیاز برای جلوگیری از زنگ زدگی بلبرینگ
 • بازرسی منظم سیستم حرکتی بلبرینگ و ساچمه های موجود در آن
 • استفاده از با کیفیت ترین قطعات تولید شده در شرکت های معتبر
 • استفاده از جنس و ساختار مناسب فلزات و آلیاژ های بلبرینگ
آسه صنعت و خوردگی بلبرینگ

نقش فعل و انفعالات شیمیایی در خوردگی بلبرینگ

در برخی موارد خوردگی بلبرینگ می تواند در اثر فعل و انفعالات شیمیایی باشد که در نتیجه آن باعث ایجاد نوعی تجزیه در بافت بلبرینگ خواهد شد. وقتی که دستگاه از حرکت می ایستد و خاموش می شود ممکن است کمی رطوبت در بین اجزای آن باقی بماند که در گذشت زمان به قطرات آب تبدیل خواهد شد که موجب آلودگی روغن ها و روانکاری انجام شده می شود که نتیجه نهایی آن زنگ زدگی و خوردگی بلبرینگ خواهد بود.

شرایط نگهداری بلبرینگ نیز می تواند نقش مهمی در خوردگی و زنگ زدگی آن داشته باشد به عنوان مثال در زمانی که شما از دستگاه استفاده نمی کنید و حتی هنوز از جعبه باز نشده است قطعا آن را در انبار نگهداری خواهید کرد، همین موضوع نگهداری باعث می شود تا اگر در شرایط مناسبی قرار نداشته باشد و در طولانی مدت استفاده نشود باعث بروز خوردگی بلبرینگ شود.

یکی دیگر از علت های زنگ زدنی و سایش بلبرینگ نفوذ آب به اجزای آن خواهد بود که موجب کاهش روانکاری آن شده و در نهایت با اصطکاک بالا منجر به خوردگی خواهد شد، البته دقت کنید که ترکیبات استفاده شده در روانکاری نیز تاثیر به سزایی در خوردگی خواهد داشت زیرا ممکن است از مواد درستی استفاده نشده باشد.

ما به عنوان یکی ازفعالان صنعتی در سطح کشور تلاش داریم تا بهترین کیفیت را در حوزه صنعت تولید و فروش بلبرینگ های متنوع از جمله بلبرینگ چرخ جلوی پراید از آن هموطنان نماییم.

درباره آسه صنعت

1 پاسخ به علت های خوردگی بلبرینگ
 1. Hi, very nice website, cheers!
  ——————————————————
  Need cheap and reliable hosting? Our shared plans start at $10 for an year and VPS plans for $6/Mo.
  ——————————————————
  Check here: https://www.good-webhosting.com/


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.